Faculty & Staff


6th Grade

Team A

Team B

Team C

Team D (AG)

Roxanne Warren

Math and Science

F108

Michaela Crider

Science

F105

Sharon Lee

Science

F115

Sara Lewis

Math and Science

F109

Channon Loubriel

ELA and SS

F107

William O’Sick

SS

F106

Judy Green

SS

F112

Lydia Tokgozoglu

ELA and SS

F110


Lorain Cagwin

ELA

F104

Amy Hoskins

ELA

F111



Anthony Wheeler

Math 6

F103

Patricia Huffman

Math 6

F116




7th Grade

Team A

Team B

Margaret Robertson

ELA

E110

Tarsha Clarke

ELA

E104

Jainon Jones

Math 7

E109

Sheronda Wilson

Math 7

E103

Roy Dalton

CIvics and Economics

E108

Kevin Kirk

Civics and Economics

E105

Kelly Winstead Science E107

Rebecca Whitlow

Science

E106

Laura Graser

ELA

E111




7th and 8th Grade AG

Cathleen Hincker

7th and 8th grade math, Algebra and Geometry

E102

Zhane Richardson

7th and 8th grade ELA

E101

Courtney Nicholas

Civics and Economics 7th and 8th

F113

Lindsey Clark Clifton

7th and 8th grade Science

F102



8th Grade

Team A

Team B

Maribeth Motley

Math 8

D210

Leigh Duncan

Math 8 and Algebra

D205

Tamara Breedlove

ELA 8

D211

Angel Thurston McCann

ELA 8

D202

Miranda Becker

Civics and Economics

D208

Antoine Fullerwinder

Civics and Economics

D203

Emily Holcomb

Science 8

D206

Jordan Finney

Science 8

D204



SpEd 6th, 7th, and 8th

Donald Smith

Inclusion 7

D209

Amanda Scott

Self Contained MD

B101

Charlene Harrington

Inclusion 6

D209

Nancy Doss

Self Contained ED

F101

Shawon Coles

Inclusion 8

Guidance office

Vacancy

Inclusion 7

D209



Exploratory Teachers

David Holloway

Business Ed

B103

Alecia Lewis

Latin

B102

William Rumley

CTE

C103

Kevin Kovack

PE

Gym

Trey Wilson

CTE

C102

Samantha Schade

PE

Gym

Heather Bray

Art

C106

Sarah Lewis

Music/Chorus

D Meeting Room

Sara Emerson

Art

C101

Withers Jackson

Lab

C104

Band

Brandon Essick

B105

David Thomas

Noblis

C105

Frenita Griffin

Orchestra

B105

Markel Williams

Virginia Rules

C107

Spanish

Roger Pareja  

B102



Paraprofessional/ PCA’S

Ronnie Walters

7th Grade Inclusion

Wanda Hayes

8th Grade Inclusion

Marian Lewis

6th Grade Inclusion

Catherine Marable

ED 6,7,8

Kelly Jordan

ED 6,7,8

Jackquelyn Harrell

8th Grade PCA

Peggy Wiles

7th Grade PCA

Dorothy Fitzgerald

Severely Disabled



Office Staff/Support Staff

Eboni Glass

Bookkeeper/ Sec.

Belinda Gibson

Attendance Sec.

Cekoria Hairston

Receptionist/ Sec.

Robert Jenkins

Security

Ian Brooks

Security

Joan Day

School Nurse

Gail Holmes

Media Specialist

Tracey Ewing

Physical Therapist

Brandy Fralin

Math Coach

Officer Taylor

SRO

Gordon Thompson

Guidance Counselor

Lisa Lewis-Burke

Guidance Counselor



Technology/Instructional Staff

Marcus Chaney

Project Manager

Cindy Fisher

Technical Support Specialist

Buddy Cook

Technical Support Specialist

Cori Sowers

Lead ITRT



Principal/Assistant Principals

Kimberly Agnor

Principal

Cherie Garland

Assistant Principal

Larry Toomer

Assistant